Jaki sport uprawiać?

powstrzymaj rotawirusy Aquafresh White & Shine cena

Jaki sport uprawiać?Przez lata oszukiwano nas stwierdzeniem „sport to zdrowie”. Okazuje się, że nie każdy rodzaj  wysiłku fizycznego ma zbawienny wpływ na stan ludzkiego organizmu. Nie wolno też wierzyć, że same ćwiczenia nie poparte zdrową dietą i higienicznym trybem życia, mogą wyleczyć nas z różnego rodzaju dolegliwości czy być jedyną metodą profilaktyczną. Ważna jest też intensywność wysiłku. Przetrenowanie lub nieodpowiednie wykonywanie ćwiczeń może być groźniejsze od nie robienia niczego. Naukowcy zajmujący się tematyką sportową radzą zdecydować się na ograniczony ruch i lekkie ćwiczenia.

Analiza biografii stulatków prowadzi do podobnego wniosku. Tym, co powtarza się w ich relacjach, jest fakt stosowania w życiu pewnych reguł. Wszyscy często spacerowali na świeżym powietrzu, wykonywali lekkie prace ogrodowe i uprawiali raczej tai-chi czy jogę zamiast biegać w maratonach czy trenować na siłowni. Ważne jest żeby odpowiednio dobrać dyscyplinę sportową do indywidualnych preferencji i naturalnej potrzeby ruchu.

Osoby borykające się z nadwagą nie powinny obciążać układu kostnego, co oznacza, że aerobik, siłownia czy bieganie nie jest dla nich wskazane. Radzi się im umiarkowanej długości wędrówki lub basen. Gry zespołowe z uwagi na możliwość wystąpienia kontuzji też nie są najlepszą metodą na zachowanie zdrowia. Ponadto rodzaj ruchu powinien być uzależniony od tego, czy jesteśmy z natury do niego skorzy. Są osoby, które nie potrafią usiedzieć w miejscu i tacy, którzy zwyczajnie nie lubią się przemęczać. Wiele osób woli ćwiczenia gimnastyczne relaksacyjne. Wybór dyscypliny powinien to uwzględniać.

Niezależnie od tego do jakiej grupy się należy warto zapewnić swojemu ciału jakiś wysiłek. Innym kryterium, które warto wziąć pod uwagę jest uwarunkowanie rasowe. Zapomnijmy na chwilę o doszukiwaniu się wszędzie podtekstów dyskryminacyjnych i przyjrzyjmy się faktom. Przez lata ewolucji zamieszkiwanie określonych terenów i stref klimatycznych zmuszało do innego rodzaju ruchu. Podobno z tego powodu rasa biała lepiej znosi ćwiczenia na siłowni, rasa żółta woli raczej wyciszające i wymagające skupienia ćwiczenia gimnastyczne, zaś rasa czarna bieganie.

Takie rozwiązania często dyktuje sam organizm. Mówi się też, że by zachować zdrowie nie wolno rezygnować ze zwykłych czynności dnia powszedniego. Warto od czasu do czasu pozostawić samochód w garażu i przespacerować się do pracy lub przesiąść się na rower, wejść po schodach niż korzystać z windy, popracować w ogrodzie lub zwyczajnie posprzątać mieszkanie.

Ostatnio  zaobserwowano uzależnienie związane ze sportem. Niektórzy są tak zaangażowani w wysiłek fizyczny, że zaniedbują na jago rzecz obowiązki służbowe i rodzinę. W kwestii ruchu i wysiłku fizycznego pozostaje dodać, że najważniejsza jest rozwaga i umiarkowanie, bo nie ulega wątpliwości fakt jego pozytywnego wpływu na organizm (człowiek potrzebuje aktywności fizycznej) – mamy jednak tendencję do przesady, która zawsze przynosi zły skutek.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *